Seuran tapahtumatuki jäsenille

Velo Saimaan hallitus on 2.3.2020 päättänyt perusteet tälle vuodelle budjetoitujen varojen kohdentamisesta jäsenten tapahtumaosallistumisiin. Tuella halutaan kannustaa jäseniä osallistumaan tapahtumiin ja tuomaan edustamaansa seuraa positiivisessa valossa esiin. Tuki jaetaan kahteen tyyppiin: aktiiviseuralaiset ja seuralähettiläät.

Seura-aktiivi

Tuki on kaikkien varsinaisten jäsenten haettavissa yhden pyöräily- tai triathlon-tapahtuman kulujen kattamiseen vuoden aikana. Tukea voi hakea niin kilpailutoimintaan kuin eri tyyppisiin tapahtumiin. Hakijan tulee täyttää seuraavat kriteerit:

 • Hakijalla on voimassa oleva varsinainen jäsenyys Velo Saimaa ry:ssä
 • Jokainen jäsen voi hakea yhden avustuksen/vuosi.
 • Tapahtumiin ilmoittautuminen tehdään seuran nimissä, aikuisilla seurapaita päällä tapahtumassa.
 • Tapahtumalla on julkinen kutsu.
 • Tapahtumalla on seuran ulkopuolinen järjestäjä.

Tuki on lähtökohtaisesti 20 euroa per jäsen, joka maksetaan vapaamuotoisten tapahtumien osalta matkalaskuna tai kilpailujen ja muiden tapahtumien osalta kulukorvauksena osallistumismaksun maksukuittia vastaan takautuvasti. Tukea voi korottaa osallistumalla seuran toimintaan talkoolaisena.

 • Seuran mahdolliset tarjoamat tapahtumaosallistumiset (esim. Luonteripyöräily) luetaan tukikerraksi. Jos olet siis hyödyntänyt seuran tarjoaman ilmaisen osallistumisen, et voi hakea tukea erikseen toiseen tapahtumaan.
 • Osallistumalla seuran tapahtumiin talkooapuna voit korottaa avustuksen suuruutta
  • 1-2 talkoo-osallistumista – oikeus hakea +20€
  • 3 tai useampia talkoo-osallistumista – oikeus hakea +40€
 • Hakulomake talkootehtäviä varten auki läpi vuoden niin pitkään kuin tehtäviä on (linkki listaan lähetetään jäsenille lähiaikoina)
 • Tuen maksupäivät kaksi kertaa vuodessa kootusti: 31.8. ja 30.11.
 • Tuen voi hakea, kun tukikriteerit täyttyvät

Yksilöurheilijan tukimalli: Seuralähettiläs

Velo Saimaa tukee lisäksi tiettyjä yksilöurheilijoita (seuralähettiläitä) monipuolisemmin. Tuettavaksi valitaan vuosittain sekä junioreita (alle 20 vuotta) että aikuisia. Seuralähettilääksi voidaan valita kilpaurheilun ohella myös muita erikoistuneita harrastajia, jotka osoittavat keskimääräistä parempaa paneutumista omaan lajiinsa (pyöräretkeily, seikkailu-urheilu, kansainvälinen kilpailutoiminta jne.).

Nimensä mukaisesti seuralähettiläs edustaa seuraa ja lähettiläältä edellytetään seuran tuomista esille toiminnassaan. Tuettavat urheilijat käyttävät seuran virallista asua tapahtumissa ja viestivät edustamastaan seurasta sosiaalisessa mediassa. Lisäksi seuralähettiläät osallistuvat seuratoimintaan ja kehittävät seuratoimintaa (ei koske junioreja).

 • Hakijalla on voimassa oleva varsinainen jäsenyys Velo Saimaa ry:ssä.
 • Hakijoina voivat olla aktiivikilpailijat tai intohimoiset harrastajat maastopyöräilyssä, maantiepyöräilyssä, triathlonissa tai muussa seuran toimenkuvaan kuuluvassa lajissa – kaikenlaiset aktiiviurheilijat/seikkailu-urheilijat voivat siis hakea seuralähettilääksi.
 • Seuran virallinen asu päällä kisoissa tai tapahtumissa.

Seuralähettilääksi haetaan hakemuslomakkeella, jonka perusteella Velo Saimaa ry:n hallitus tekee päätöksen tuettavista urheilijoista. Haku on auki 31.3. asti. Tuettavat urheilijat julkistetaan seuran kevätkokouksessa huhtikuun alussa. Vuonna 2020 tullaan alustavasti valitsemaan 2 junioriurheilijaa ja 3 aikuisurheilijaa lähettiläiksi. Hallitus on budjetoinut avustussummasta 1000 euroa seuralähettiläiden tukemiseen. Tuki jaetaan lähettiläille hakemusten perusteella. Tukea on mahdollista käyttää kilpailulisenssikuluihin ja kilpailumaksuihin.

 • Hakemuksessa tuotava esille mm. seuraavia asioita:
  • Oma esittely julkaistavaksi seuran sivuilla.
  • Suunnitelma kauden tapahtumista/kilpailuista.
  • Selvitys millä tavoin hakija tuo seuraa esille mm. sosiaalisessa mediassa.
  • Hakijan osallistuminen seuratoimintaan ja ideoiden tuottaminen seuratoimintaan (aikuisille)
 • Lisäksi hakijan tulee tehdä selvitys mistä muista lähteistä tulee saamaan tukea urheiluun kuluvana vuonna.

No Replies to "Seuran tapahtumatuki jäsenille"