Seuran junnupyörät varattavissa

Velo Saimaa ry on hankkinut 3 kappaletta lasten pyöriä käyttöönsä ja jäsenten ja muiden varattavaksi. Hankinnan mahdollisti Suomen Pyöräily ry:n myöntämä apuraha, joka myönnettiin seuralle matalan kynnyksen lasten ja nuorten pyöräilytoiminnan kehittämiseksi Mikkelissä. Ensisijaisesti pyörät ovat käytössä Mikkelin maastopyöräcupissa lapsilla, jotka haluavat kokeilla maastopyöräilyä tai maastossa kisailua, mutta joilla ei ole vielä omaa pyörää tai mahdollisuutta sellaisen hankintaan.

Kesäkuussa 2018 hankitut pyörät toimitti Polkupyörä Etappi. Velo Saimaa hankki 2 kappaletta Specialized Hotrock 20″ -maastopyöriä ja yhden Crescent Walkbike 12″ -potkupyörän. Cup-viikoilla pyöriä saa lainaan maksutta cup-kisoihin osallistumista varten, muina viikkoina pyörät ovat vuokrattavissa pientä maksua vastaan. Maksulla katetaan pyörien huollosta ja ylläpidosta syntyviä kustannuksia. Velo Saimaa ry:n jäsenille vuokrahinta on edullisempi.

Siirry vuokrapyöräsivulle

No Replies to "Seuran junnupyörät varattavissa"